Про що Олег Бахматюк домовляється з владою

24.11.2014

FORBES; Олександр Мойсеєнко, Маргарита Ормоцадзе


Чи будуть націоналізувати VAB Банк, і що відбувається з «Фінансовою ініціативою». Минулої п'ятниці НБУ ввів тимчасову адміністрацію в VAB Банк, у якого ще кілька місяців тому почалися проблеми з виплатами. Відносно цієї фінустанови керівництво банківського регулятора вело переговори, в яких поміж іншим озвучувався сценарій із націоналізацією. Враховуючи розміри банку, не виключено, що VAB через якийсь час може перейти в розпорядження держави. Одночасно з цим, у п'ятницю Нацбанк отримав клопотання про введення тимчасової адміністрації в афілійовану з VAB Банком «Фінансову ініціативу».


Обидві установи контролює латифундист Олег Бахматюк (13-те місце в списку Forbes 2014 року, статки – $623 млн). VAB Банк займав 16-те місце в банківській системі за класифікацією НБУ: на 1 листопада поточного року його активи становили близько 24 млрд гривень. Банк активно працював у роздробі, входив у топ-10 банків за обсягом залучених депозитів. На 1 листопада українці довірили йому майже 9,5 млрд гривень своїх заощаджень, тоді як підприємства зберігали в цій установі близько 3,4 млрд гривень.

Інформація про те, що у банку з'явилися проблеми з виконанням зобов'язань перед вкладниками, почала з'являтися в пресі ще в травні нинішнього року. Відповідно, у рейтингу надійності українських банків Forbes VAB Банк отримав задовільну оцінку з негативним прогнозом. Ситуація ускладнилася у вересні після зростання курсу долара і появи в банківському середовищі чуток про те, що банк може викупити держава.

Таким чином, можливими сценаріями для банку можуть бути докапіталізація за рахунок держави та акціонерів; докапіталізація тільки за рахунок акціонерів; націоналізація; ліквідація. Найдорожчим із перерахованих варіантів поки що є останній – у цьому випадку близько 85% всього роздрібного портфеля фінустанови підпадає під виплати Фонду гарантування вкладів. Швидше за все, остаточну відповідь на питання про долю банку дадуть наприкінці лютого – за даними ФГВ, тимчасова адміністрація пропрацює в ньому до 20 лютого 2015 року.

Зазначимо, що фінансові можливості ФГВ скромні. Фонд отримав підтримку у вигляді кредитної лінії від Світового банку на $500 млн, а також очікує кредит від Кабміну на 10,5 млрд гривень. Крім того, у відомства є повноваження через суди вимагати з акціонерів підопічних банків відшкодування збитку. Однак усі опитані Forbes банкіри сходяться на думці, що без тривалих судів на компенсації вкладникам такого банку, як VAB, відомству коштів не вистачить.

Бахматюк раніше заявляв про те, що розраховує докапіталізувати банк на 7 млрд грн, причому сам він готовий залучити 2-3 млрд грн. Решту суми власник банку хотів отримати від держави. Така пропозиція не влаштувала регулятор і головного кредитора країни – МВФ, з яким голова НБУ Валерія Гонтарева повинна погоджувати такі питання. «Рекапіталізацію банків підтримували і президент, і прем'єр-міністр. Але в НБУ – своє бачення. Тому сформована ситуація дуже важка», – зазначив Олег Бахматюк в інтерв'ю Forbes.Саме на цьому засновують свою оцінку ситуації експерти, які стверджують, що банк можуть націоналізувати. Не тільки вони, а й Олег Бахматюк запевняє, що врятувати банк для держави дешевше, ніж виплачувати кошти населенню і відправляти банк на ліквідацію.

Нацбанк при цьому не влаштовувала структура бізнесу банку. «Світові стандарти рекапіталізації банків, які НБУ впроваджує в рамках програми Міжнародного валютного фонду, не передбачають участі держави в рекапіталізації в разі надання банком значного обсягу кредитів економічно пов'язаним особам», – ідеться в повідомленні банківського регулятора.

Учасники ринку також говорять, що у VAB Банку було досить багато кредитів, виданих пов'язаним особам. «Фінансова структура Бахматюка заточена під його бізнес. Але ця піраміда нежиттєздатна без підживлення з боку НБУ», – стверджує один з інвестбанкірів на правах анонімності.

«У банку дуже велика частка внутрішньокорпоративних кредитів, вони кілька останніх років взагалі майже нікого, крім себе, не кредитували», – зазначає глава Наглядової ради банку «Національний кредит» Андрій Оністрат.

Фінансові установи Олега Бахматюка – це класична українська ФПГ, яка в межах договірних можливостей дозволяє кредитувати пов'язаних і дружніх осіб. Наскільки широкими були можливості власника – цього підприємці та банкіри не обговорюють. Однак відомо, що банки Бахматюка закредитували аграрні потужності компанії Ukrlandfarming навесні, але після подій у Криму і на сході країни, а також через значну девальвацію гривні більше не можуть здійснювати самофінансування.

Зазначимо, що Міністерство фінансів підтримує VAB Банк. «Ми готові долучитися разом з НБУ та Фондом гарантування вкладів фізичних осіб до процесу пошуку можливих шляхів задоволення вимог усіх вкладників, у тому числі понад гарантовану суму вкладу, ПАТ «ВіЕйБі Банк» для забезпечення стабільності банківської системи», – заявили в міністерстві. Втім, Мінфін підтримував також ідею докапіталізації банку, в якому сьогодні провину за те, що сталося, перекладають на... НБУ. «Саме дії регулятора стали головною причиною, незважаючи на підтримку з боку Мінфіну України та акціонерів, що програму докапіталізації банку не схвалив Міжнародний валютний фонд. І зараз відповідальність за стан фінансової установи повністю лежить на керівництві Нацбанку», – прозвучало в офіційній заяві VAB Банку.Ukrlandfarming – основний актив Бахматюка – також переживає зараз не найкращі часи. Нещодавно довгостроковий кредитний рейтинг компанії було знижено з В– до ССС. У тому числі – через те, що компанія несе серйозні валютні ризики, зберігаючи високу частку своїх зобов'язань в іноземних валютах. Також виникло багато питань, пов'язаних з активами групи «Авангард» в Криму і на сході.

Що відбувалося з VAB Банком?

Активи, млрд грн Кошти юросіб, млрд грн Кошти фізосіб, млрд грн Кредити юросіб, млрд грн Кредити фізосіб, млрд грн Зобов'язання, млрд грн
02.01.2014 21,061 2,135 10,443 10,896 0,662 18,959
02.04.2014 21,877 4,351 11,345 15,813 0,731 19,086
02.07.2014 23,543 3,551 10,85 16,522 0,702 20,62
02.10.2014 23,973 3,608 10,399 18,164 0,722 21,1


«Я вважаю, що якби якість активів дозволяла, то держава повинна була входити в капітал банку, давати свій менеджмент і вести спільну діяльність з акціонером до виходу з кризи. Це було б дешевше, ніж виплачувати вкладникам через ФГВ, за рахунок платників податків. Рекапіталізація теж відбувалася б за рахунок платників податків, але були б чудові шанси ці кошти повернути. Я думаю, що НБУ все-таки поквапився із введенням тимчасової адміністрації. Напевно, можна було спробувати ФГВ сюди не залучати», – каже головний фінансовий аналітик рейтингового агентства «Експерт-рейтинг» Віталій Шапран.

Погіршує нинішню ситуацію і той факт, що голова правління VAB Банку Денис Мальцев пішов із займаної посади. «І власник банку, і менеджер мали підійти до цієї історії відповідально. У мене свого часу, в 2008-2009 роках, було багато спокус вчинити егоїстично. Але я повівся досить відповідально. Я б хотів бачити солідарну відповідальність і у своїх колег по ринку», – каже екс-член ради НБУ Василь Горбаль, який пройшов крізь подібну ситуацію з націоналізованим «Укргазбанком».

Банкіри поки що слабко вірять у ліквідацію VAB Банку, враховуючи масштаб проблеми: VAB може потягнути за собою іншу велику фінустанову Бахматюка – банк «Фінансова ініціатива». Тим часом, перший заступник голови НБУ Олександр Писарук висловив упевненість, що «…Фонд гарантування вкладів фізичних осіб забезпечить виплату вкладникам гарантованої суми відшкодування якнайшвидше, а також зробить все необхідне для ефективного виведення VAB Банку з ринку з метою якомога повнішого задоволення вимог кредиторів». Останні, в свою чергу, вже підготувалися до боротьби за свої права через тиск на інші активи Олега Бахматюка.

Старший партнер адвокатської компанії «Кравець та Партнери» Ростислав Кравець 21 листопада заявив, що «враховуючи пов'язаність між собою VAB Банку, «Фінансової ініціативи» та Олега Бахматюка, якому фактично повністю підконтрольні обидва банки, відповідні заходи впливу повинні застосувати й до «Фінансової ініціативи». Таким чином, НБУ отримало клопотання щодо введення тимчасової адміністрації в другий банк Бахматюка. «Не можна допустити, щоб активи VAB Банку вийшли з системи через банк «Фінансова ініціатива», – підкреслює Кравець.

Голова правління банку «Фінансова ініціатива» Андрій Циктор розповів Forbes, що його установа завжди реалізовувала свою власну стратегію. «У нас своя сегментація клієнтів, відмінна за структурою від VAB Банку клієнтська база і продуктова лінійка, принципово інші канали продажів банківських продуктів. Порівнювати загальний стан закладів не коректно». За словами банкіра, проблеми зараз виникають більше не з акціонерами, а з особливостями діяльності банківської системи. «У жовтні 2014 року банк отримав звіт із дослідження стану справ, яке проводили «Делойт енд Туш ЮСК». У дослідженні вказано необхідність у докапітазаціі банку з 2014-го по 2016 рік на 736,7 млн гривень. Основна частина цієї суми вже фактично сформована за рахунок додаткових внесків акціонера в статутний капітал протягом 2014 року, на суму в 600 млн гривень», – пояснює Циктор. У НБУ прокоментувати Forbes стан банку «Фінансова ініціатива» в п'ятницю не змогли.

Популярні

Прес-служба

Підписатися на новини

Якщо Ви бажаєте отримувати новини від ПАТ "Банк Національний кредит", вкажіть свій e-mail: