Інтернет БНК Клієнт-Банк
БНК Клієнт-Банк для мого пристрою
Рус Укр Eng

Правда про депозити

Вся правда про депозити та надійність банків

 

Питання 1

Український банк за визначенням менш надійний, ніж банк з іноземними інвестиціями?

Відповідь: Ні.

Іноземні інвестиції самі по собі не можуть бути гарантом надійності. В Україні банки з іноземним капіталом працюють за тими ж законами та правилами, що й українські, і вони схильні до тих же ризиків. Більш того, більшість таких банків у кращі часи були «розбалувані» дешевими грошима з-за кордону, менше покладаючись на власні сили. До того ж, не варто забувати, що фінансова криза має глобальні масштаби. У США, наприклад, з початку кризи 2008 року збанкрутіло близько 100 банків. А в Аргентині під час кризи 2001 року ряд іноземних банків, таких як Credit Agricole, канадський Scotiabank, італійський банк IntensaBCI, німецький WestLB, іспанський Banco Urquijo просто пішли з ринку. Так що, щоб спокійно спати, крім фінансових показників іноземного банку, в якому ви відкрили депозит, вам потрібно буде відстежувати і ситуацію в материнському банку за кордоном.


Питання 2

Чим більший банк, тим він стабільніший?

Відповідь: Ні

Це очевидно з прикладів. Не так давно похитнулися великі системні банки, такі як Промінвестбанк, Укрпромбанк або Надра. Зараз набагато краще на ринку себе почувають банки з грамотною та ефективною бізнес-моделлю. Такі банки набагато більше турбуються про те, кому вони позичають гроші, більш суворі при визначенні умов кредитування. Багато хто з них ніколи не займалися іпотекою. І, як правило, такі банки володіють більш високим загальним показником надійності та платоспроможності.


Питання 3

Надійність банку можна оцінити за рейтингом?

Відповідь: Не завжди.

Світовий досвід показує, що не можна покладатися на оцінку рейтингових агентств, якщо ситуація на ринку нестабільна. Наприклад, на момент банкрутства, американський банківський гігант Lehman Brothers мав найвищий рейтинг фінансової стійкості "A2". Це означає, що падіння банків відбувається найчастіше швидше, ніж присвоюються рейтинги. Так що краще проаналізувати ситуацію самому, тим більше банківська система дуже прозора та звіти про фінансові показники діяльності будь-якого банку можна знайти на сайті НБУ або в періодичних виданнях. До того ж, факт, що банк не затримує виплати за депозитами, в наших умовах набагато важливіші дані будь-якого рейтингу. Звертайте увагу саме на це.


Питання 4

Банк надійний, якщо він готовий достроково повернути гроші за депозитом?

Відповідь: Так.

Однозначним критерієм надійності фінансового становища банку є його принципова готовність видати гроші по депозиту за першою вимогою вкладника (на термінове лікування або інші надзвичайні ситуації). Тим часом, дуже небагато банків зараз висловлюють готовність йти на зустріч клієнту.


Питання 5

Банк проблемний, якщо він затримує платежі та виплати по депозитах?

Відповідь: Так.

Затримка платежів та виплат за депозитами – це негативне явище, говорить про те, що банк має проблеми. "Діагноз" побічно підтверджується, якщо ви також виявите, що не можете розрахуватися кредитною картою в магазині або у вашому банкоматі хронічно не вистачає готівки. Тоді варто поцікавитися фінансовими показниками вашого банку, які завжди можна знайти на сайті Асоціації українських банків та на сайті Національного банку України. "Здорові банки" не тільки виплачують вчасно депозити, але й, як "Банк Національний кредит", передзвонюють заздалегідь своїм вкладникам, повідомляючи їм завчасно про закінчення строку, та інформуючи про дату видачі вкладу або можливість його продовжити.


Питання 6

У період кризи краще купувати банківське золото, ніж тримати гроші на депозиті?

Відповідь: Ні.

Банківське золото – теоретично гарна довгострокова інвестиція. Але саме довгострокова, бо навіть через два-три роки продати невеликий злиток золота без збитків буде складно з-за великої різниці в ціні купівлі та продажу. Якщо ви плануєте залишити спадок онукам, то придбання золота - непоганий вибір. Але якщо плануєте використати капітал самому, то краще зберігати його у грошовій формі - на депозиті.


Питання 7

Зберігати гроші в банківському сейфі краще, ніж на депозит? 

Відповідь: Ні.

Зберігати заощадження в банківському сейфі в сучасних умовах – це себе обкрадати. Адже гроші знецінюються, а в сейфі замість прибутків приносять витрати. Депозит – набагато більш вигідне вкладення, що дозволяє забезпечити гроші від інфляції. Якщо тільки ваш внесок знаходиться у фінансово-стійкому банку. На користь банку в сучасних умовах говорять такі фактори: відсутність кредитів по іпотеці, відсутність зовнішніх позик, збереження кредитування, повна та своєчасна виплата депозитів, високоліквідні кошти і позитивний грошовий потік.


Питання 8

Зберігати гроші на депозиті зараз невигідно. Відсотки за вкладом менше рівня інфляції?

Відповідь: Ні.

Рівень інфляції в Україні за 2009 рік склав 12,3%. За прогнозами МВФ інфляція за 2010 рік складе 10% ще нижче ніж за 2009 рік, але в будь-якому випадку відсотки за вкладами у банках зараз перевищують ці показники. І гідної альтернативи депозиту немає. Просто треба вміти вибирати банк, в якому відкривати депозит. Перевірте, якщо у банку немає зовнішніх боргів, якщо він не був залучений в іпотечне кредитування, якщо як і раніше видає кредити, своєчасно виплачує за депозитами, є учасником Фонду гарантування фізичних осіб, а також готовий до дострокової виплати за вкладами, - сміливо відкривайте в такому банку депозит.


Питання 9

Високі відсотки за вкладом повинні насторожити?

Відповідь: І так, і ні

Якщо фінансисти хочуть залучити ваші гроші на занадто вигідних умовах, то ваші підозри не позбавлені підстав. Але банк від банку відрізняється. Потрібно розуміти, за рахунок чого банк робить подібну ставку. Деякі банки можуть собі дозволити пропонувати вкладникам достатньо високі ставки за депозитами - на рівні 25-26% у гривні, оскільки кредитний портфель їх складається в основному з невеликих споживчих кредитів. А прибутковість по таких кредитах значно вище, ніж за іпотечними. На ці деталі дійсно варто звертати увагу при виборі банку.


Питання 10

Масивна рекламна кампанія – ознака здорової ситуації у банку?

Відповідь: Ні.

Реклама ніяк не пов'язана із ситуацією в банку. Недавня історія навіть говорить про зворотнє: банки крутили рекламу по ТБ про те, що найголовніше довіра, а в цей самий момент вкладники не могли забрати депозити. Відтак, довіряй, але – перевіряй. Якщо вже вирішили слідувати рекламним обіцянкам, поцікавтеся фінансовими показниками банку, чи вчасно повертає банк гроші вкладникам, в цілому, яка в банку репутація, що говорять про його акціонерів. Отримавши позитивні відповіді на ці питання, сміливо відкривайте депозит.


Питання 11

Треба тримати «ніс за вітром», не прив'язуючись до депозитів в одному банку?

Відповідь: І так, і ні.

Безумовно, потрібно аналізувати ситуацію на ринку, але й "бігати" від банку до банку все ж не варто. У багатьох банків (наприклад, "Укрсиббанк", "Укрсоцбанк", "Національний кредит") існують програми  лояльності. Тобто, зберігаючи вірність банку, ви  можете отримати додатковий відсоток  за тривалу співпрацю. У такому  випадку, "стрибаючи" із банку в банк, ви  швидше втрачаєте, ніж заробляєте.
________________________________________________________________________________________________________________

Мобільний банкінг

БНК Клієнт-Банк для Android та iOS